Naše vinohrady

Kvalita vína sa rodí vo vinohrade. Krásu a chuť vína vytvárame celoročnou usilovnou prácou od rezu viniča, cez zelené práce, pri šetrných postrekoch a množstve iných detailov, ktoré rozhodujú o tom, ako víno zažiari v pohári. Veľký dôraz kladieme na udržateľné poľnohospodárstvo. Preto v našich viniciach nepoužívame žiadne herbicídy a pracujeme v ekologickom režime. Každoročne priberáme stále nové vinohrady, či už do prenájmu, alebo kupujeme nové. Momentálne obhospodarujeme približne 5 ha vinohradov.

 

Description of Image
HON SLOBODNÉ

Vinohrad vynímajúci sa na hornom konci račianskeho chotára. Nachádza sa v nižšej nadmorskej výške a na krásne oslnenom svahu. Preto hrozno nemá problém dozrieť do pekných cukornatostí. Pôda je tu kamenistá a vznikla postupným zvetraním granitu, ktorý sa nachádza veľmi plytko pod povrchom skoro v celom račianskom chotári. Spon tohto vinohradu (1,6m) patrí k najužším, aké sme schopní obrábať.

Dominantná odroda: Frankovka Modrá, Rizling Rýnsky, Müller Thurgau, Pinot Blanc

HON LONGTÁL

Je vzdialený iba zopár stoviek metrov vyššie vo svahu ako Slobodné. Tým, že sa nachádza trochu vyššie, ľahko odoláva jarným mrazom. Pôda je tu piesčitá, s tým, že pod zvrchnou pieščitou vrstvou sa nachádza opäť žula, ktorá dodáva vínam mineralitu.

Dominantná odroda: Müller Thurgau

Description of Image
Description of Image
HON RUŽA

Pekný kamenistý vinohrad umiestnený nad ulicou Lisovňa v Rači. Úžasne oslnená poloha v styku so zástavbou rodinných domov a s krásnou kamenistou štruktúrou pôdy dodáva vínam jedinečnosť.

Dominantná odroda: Veltlínske Zelené

HON LICHTEK

Dve kamenisté terasy nad kúpaliskom Zbojnička dajú vždy zabrať našim traktorom. Výhoda týchto terás je práve vysoký podiel žuly, ktorá je v hojnom počte rozhádzaná po celom vinohrade. Vďaka tomu vie tento vinohrad vyprodukovať nádherné minerálne vínko.

Dominantná odroda: Rizling Rýnsky

Description of Image
Description of Image
HON KRIVÉ

Dnes už legendárny vinohrad vysadený na dolnom konci v Rači. Úžasná poloha, ktorú celý deň zalievajú lúče slnka. Ak si chcete pri robote oddýchnuť môžete sa potešiť výhľadom na Bratislavský hrad. Vinohrad je vysadený v širšom spone na krásnej žule.

Dominantná odroda: Frankovka Modrá

HON VEĽKÝ KOMANDL

Zatiaľ nerodiaci vinohrad kde sme nanovo vysadili štepy Rizlingu priamo z nemeckej Mosely. Zaujímavé je ešte aj to, že klonový materiál na tieto štepy pochádza z vinohradu z roku 1896, ktorý prežil útok filoxéry. Sme veľmi zvedaví aké vínko nám v budúcnosti tento vinohrad ponúkne.

Description of Image
Description of Image
HON LIGISLAND

Terasa ležiaca pod lesom na hornom konci v Rači. Východnejšia orientácia a vyššia poloha nám dáva záruku zachovania kyseliniek v hrozne vďaka väčším rozdielom medzi dennou a nočnou teplotou. Keďže sa jedná o terasu, netrpí až tak nedostatkom vody ako ostatné vinohrady, ktoré nie sú na terasách. Zaujímavý je aj pôvod názvu Ligisland – keďže sa takto nazývali vinohrady v najvyšších polohách na hranici s lesom, bolo z nich aj najlepší výhľad. Názov pochádza zo zloženia nemeckého názvu týchto vinohradov „Liegen“ (ležať) a „Land“ (krajina) – doslova vám celá krajina leží ako na dlani.

Dominantná odroda: Müller Thurgau, Iršai Oliver, Muškát Moravský

HON WEISSPETER

Krásne kamenistý vinohrad v styku s lesom. Veľmi náročný na údržbu mechanizáciou keďže je v prudkom svahu. Nachádza sa na hornom konci v Rači. Silne kamenistá pôda predurčuje túto polohu pre odrodu, ktorá je tu vysadená.

Dominantná odroda: Rizling Rýnsky

Description of Image
Description of Image
HON HORNÉ OHŇAVY

Vinohrad v styku račianskeho a novomestského chotára. Mierne humóznejšia pôda v porovnaní s ostatnými vinohradmi. Nižšia poloha a skvelá orientácia svahu nám dáva príležitosť vypestovať v tomto vinohrade hrozno s unikátnymi cukornatosťami.

Dominantná odroda: Frankovka Modrá

HON DOLNÝ RÖSSLER

Tento vinohrad sa nachádza približne nad študentským internátom Mladá Garda hneď nad železničnou traťou. Opäť nádherne oslnená poloha a kamenistý reliéf dovoľujú hroznu krásne vyzrievať.

Dominantná odroda: Müller Thurgau

Description of Image
Späť do obchodu